HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

 

 

 

 

CHOV CVRČKŮ

     Domácí chov cvrčků je další zkušenost, ke které mě přivedly mé agamy. Čím jsou starší, tím víc žerou. Rozhodl jsem se tedy, že si pořídím domácí odchov cvrčků hlavně kvůli další zajímavé zkušenosti, která se vždy hodí, a také kvůli finanční stránce.

     Existuje několik různých druhů cvrčků, které můžeme chovat, ale jejich chov je u všech stejný. K chovu jsem si zvolil cvrčky domácí (Acheta domestica), kteří jsou velmi produktivní a nejsou příliš hluční. Což se ovšem nedá říct o druhém druhu cvrčků, které chovám hlavně pro jejich zajímavost. Druhým druhem cvrčků, které chovám, jsou cvrčci dvouskvrnní (Gryllus bimaculatus).

     K chovu cvrčků můžeme použít dvě metody. Můžeme chovat všechny vývojová stádia pohromadě v jedné větší chovné nádobě, nebo můžeme založit chov rozdělený podle vývojových stádií. První varianta se hodí jen k malému množství vyprodukovaných cvrčků, protože dospělí mají kanibalistické sklony a v případě napadení chovu roztoči nebo jinými chorobami je nutné zlikvidovat celých chov. Rozhodl jsem se pro druhou variantu a to pro chov rozdělený podle vývojových stádií.

     Důležité je při chovu cvrčků dodržovat stejnou teplotu kolem 28 stupňů. Já používám 60W žárovku a topný kabel 25w, který je sevřený mezi dvě nerezové desky.

     Jako chovné nádrže používám plastové nádoby s víkem, které jsem zakoupil v supermarketu, a skleněná akvária. Rozměry nádob jsou asi kolem 25x35x25 cm. K chovu se více hodí plastové nádoby. Větrání jsem vytvořil výřezem do víka, do kterého jsem vlepil muší pletivo. Do nádob jsem vložil papírová pouzdra na vajíčka. Je lepší je vkládat svisle, protože exkrementy padají na dno a dají se jednoduše vysypat.

   

     Ke krmení používám pšeničný šrot a masokostní moučku. Z rostlin ke krmení používám čínské zelí, pampelišku, mrkev nebo jablko, ale je možné je krmit jinou podobnou stravou, nejsou moc nároční.

 

     Pro chov používám jednu velkou nádrž s dospělými cvrčky, do které občas přidávám nové jedince, kvůli udržení chovu. V nádrži mám kladiště z plastové krabičky naplněné hlínou. Kladiště nechávám v nádrži asi týden, a pak ho přenesu do malého "inkubátoru" a asi tak týden udržuji stálou teplotu 29 stupňů a vlhkost, dokud se nezačnou líhnout cvrčci. Pak ho přemístím do malé vyčištěné nádrže. Dospívání cvrčka trvá přibližně asi 8 týdnů.

   

     Při chovu cvrčků by se mělo dbát především na hygienu, která je zde velmi důležitá. Chovu cvrčků potřebuje dostatek každodenní péče, ale jinak chov není nijak složitý.

     Zde najdete popis některých druhů cvrčků - DRUHY CVRČKŮ a zde najdete ještě několik fotografií z mého chovu cvrčků - FOTOGALERIE

 

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: