HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

 

 

 

 

CHOV ŠVÁBŮ

     Domácí chov švábů následoval po zjištění, že chov cvrčků není až tak ideální jak jsem si představoval. Dal jsem také na rady ostatních chovatelů, že chov švábů je jednoduší, nezabere tolik času a že šváby jsou vhodnější ke krmení ještěrů, co se týká výživy.

     Existuje několik druhů švábů, které lze chovat. K chovu jsem si zvolil druh šváb argentinský (Blaptica dubia). Šváby, které můžete chovat je několik druhů, ale jejich chov se od sebe nějak neliší. Vybral jsem si druh Blaptica dubia, protože odpovídá velikostně potravě, kterou přijmou moji ještěři.

 

     K chovu švábů používám plastové nádoby s dobře a kvalitně uzavíratelným víkem o rozměrech asi 35x25x25cm. Pravidlem je, že pokud chcete mít co největší produkci švábů je dobré chovat co největší množství švábů na co nejmenší ploše (samozřejmě s rozumem). Používám ty samé nádoby jako pro chov cvrčků. Na dno nádoby jsem nasypal asi 3cm vrstvu kokosové drti a postavil na ni několik proložek od vajec (jako u cvrčků). Dále jsem dal napáječku a mělkou misku na potravu. Celou nádobu mám postavenou na topném kabelu kvůli zajištění stále vyšší teploty.

 

     Do takto velké nádoby jsem si pořídil asi 40 dospělých švábů. Je lepší dát do nádoby se šváby i nějakou proložku nebo trochu humusu z chovu, z kterého jste si je vzali, protože pak netrvá tak dlouho než si šváby "udělají" své prostředí (klima) a budou produkovat mladé šváby. Když je dáte do úplně čistého prostředí, tak může trvat až několik měsíců něž začnou produkovat mladé šváby.

     Po vložení švábů do nádoby jsem začal shánět potravu pro ně. Krmím je starým suchým chlebem, granulemi pro kočku, ovesnými vločkami, suchým šrotem. Jako zpestření jim podávám nakrájená jablka, která mají moc rádi. Do napáječky dávám vodu, ale i přesto jednou za týden rosím. Nedoporučuji rosit častěji, pokud je nemáte umístěny na topném kabelu. Nádoba by pomalu vysychala a mohli by se tu tvořit roztoči a bakterie.

 

     Po necelých dvou měsících jsem začal pozorovat, že se v nádobě začínají pohybovat malí švábi a dnem ode dne jich přibývalo. Dokonce jsem pozoroval jak některé samice vytlačují kokon, ze kterého se později narodí malí švábíci.

     Dnes už stále častěji krmím svojí vlastní produkcí švábů a agamám moc chutnají. Chov švábů je mnohem méně náročný a jednoduší něž chov cvrčků a každému, kdo chová nějaké ještěry, doporučuji si založit alespoň malý chov švábů, a pak už nemusíte kupovat vůbec žádné krmivo.

     Zde najdete ještě několik fotografií z mého chovu cvrčků - FOTOGALERIE

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: