HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

 

 

 

 

     O POTRAVĚ.. jak to vidí FILIP

     Názory na potravu se často chovatel od chovatele liší. Agamy žijí od pásma savan přes polopouště až k pouštím.Takže nějakou rozmanitost mají už v přírodě.Na druhou stranu si uvědomme,že většina agam vousatých,které u nás potkáme,jsou narozeny minimálně v Evropě a tudíž-geneticky po rodičích-zvyklá na naší evropskou potravu.

     Od malinka přijímají agamky živou potravu. Rostlinnou stravu přijímají většinou až později.U mladých agam přetrvává živočišná potrava a "zelené" je jako doplněk. Čím jsou agamy starší tím se tento poměr mění někdy až v opak. Ale to je jen procentuelní hodnocení a samozřejmě to neplatí pro každou agamu. Každý kousek je unikát jako lidé. Já jsem například taky víc masožravec a zpěvačka Lucka Vondráčková zobe jen zrní. Chci říci, že každý chovatel musí své agamky sledovat a přizpůsobit se jejich potřebám.V každém případě musí strava být rozmanitá a to snad v dnešní době není žádný problém.

     Začneme tedy potravou živou:cvrčci,švábi,sarančata, holátka(myší a potkanů) a larvy potemníků.Chovy cvrčků a švábů jsou popsány nejen na tomto webu. Z vlastní zkušenosti mohu chov švábů/hlavně Blaptica dubia/ jen doporučit. Není s tím v podstatě žádná starost a při větším počtu agam se vám počáteční investice do nákupu bohatě vrátí.Jinak vás agamy vyžerou z peněz. Švábi jsou určitě i výživnější než cvrčci a také a to je docela podstatné necvrkají a nepáchnou.Ideální by bylo krmit agamy tak 2x denně po menších dávkách,protože agamám můžeme ublížit obezitou.Také časté krmení myšími holaty může vést ke sterilitě samic.Holata je dobré podávat tak 1-2xměsíčně.Ideální jsou holata pro březí samice jako zdroj vápníku.Další potravou jsou sarančata.Dávám je tak 1-2xdo týdne pro zpestření.Agamy je milují,protože v tu chvíli opravdu loví se šílenýma očima poletující hmyz.Někdy mi přijde,že zbytek týdne čekají jen na tuhle chvíli.Co se týče červů,tam se názory velmi různí.Asi nejrozumnější je krmení potemníkem brazilským/Zophobas morio/,ale jen jako zpestření.Výhodou je,že když si objednáte třeba 2dcl,tak vám na strouhance vydrží i měsíc bez problémů.

     No a teď zelená strava.Tak ta může být velmi pestrá-od travin naškubaných na louce,až po plenění dědova skleníku.Jen je potřeba si dát pozor na zelené,které odvápňuje.Jsou to např.:brokolice,mrkev,petržel,špenát a rebarbora.Ideální zeleninou jsou:celer, čínské zelí, kadeřavá kapusta, pórek, hlávkový salát. Z přírody pak pampeliškové listy a květy/ne stonky/, jetel.Velmi vhodné jsou i klíčky slunečnice a soji. Dobré je dát čerstvou a omytou zeleninu do teraria hned po ránu, aby měly agamy celý den co jíst a pít.

     Posledním článkem souvisejícím s potravou jsou vitamíny.Nechci se tu pouštět do vášnivé debaty jestli Roboran H+,Combinal atd a jak svítit UVA a UVB tak jen uvedu mojí a pár chovatelů medicínu a zbytek najdete na webu.Používám NutrimixRep,který dávám tak 2x týdně na mokrých švábech,promíchaný s několikrát převařenou a rozdrcenou sepiovou kostí.Ta je vhodná hlavně u mladých jedinců a u březích samic.Tak to by bylo asi tak shrnutí toho podstatného co se týče krmení agam vousatých.

 

Filip Plíhal     

    ZPĚT

 

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: