HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

 

 

 

 

     TERÁRIUM PRO VOUSATKY

     Po častých dotazech,které mi začínající teraristé posílají jsem se rozhodl napsat článek ohledně ceny a částečně se i zmínit o rozdílu mezi teráriem skleněným a dřevěným-alespoň z mého pohledu. Dřevěným teráriem mám namysli terárium z OSB desek.Z jiného materiálu zkušenost-hlavně,co s týče ceny-nemám. Tímto vyzývám stavitele terárií z lamina nebo jiného materiálu o obdobné hodnocení a to nejen finanční,ale třeba i složitosti zpracování.

     OSB desky vám nařežou na míru jakou si zvolíte v Baumaxu,Obi a podobných zařízeních. Zrovna dodělávám terárium pro tři agamy o rozměrech 130x60x60 z desky o síle 15 mm. Na to vám padnou za oběť 1 a čtvrt desky. Zbytek z druhé desky se dá perfektně použít na podstavec-pokud tedy nemáte skříňku nebo komodu, na kterou terárko postavíte. Z čerstvé zkušenosti vím, že to vyjde naprosto perfektně a beze zbytku-tedy pro napsané rozměry. Viz přiložené foto. Celé terárium jsem vyráběl podle návodu, který mám na webu-takže nic složitého. Slepit, sešroubovat desky, uvnitř olepit polystyrenem, vytvarovat, natřít lepidlem, barvou atd. Další součásti jsou větrací mřížky, pianový pant, vodící lišty pro sklo, sklo, spínací hodiny, kabely se zástrčkou, rozdvojka, květináče, objímky a samozřejmě UV zdroje. Jaké koupíte je na vás. Můžou to být žárovky nebo zářivky za cca 500,-nebo taky velmi kvalitní výbojky za 2000,-.

     Tady je seznam věcí nutných pro stavbu terária včetně cen. Tyto ceny odpovídají Baumaxu. Jiný obchod jiné ceny,ale zas tak obrovský rozdíl tam nebude. Takže: 2 OSB desky s nařezáním 1200 kč, polystyren 4x20mm+2x40mm 100kč, lepidlo na dřevo/Patex/ 79 kč, lepidlo na kachlíky/neznačkové/ 100 kč, silikon 119 kč, barva Balakryl MAT 160kč, pianový pant 110 kč,3x kabel se zástrčkou 177 kč, 3x porcelánová objímka 165 kč, 3x květináč 24 kč, 2x větrací mřížka 190 kč,žárovky UVA 260 kč a UVB 519 kč, obyčejná 40w 10kč, spínací hodiny 79 kč, rozdvojka zásuvková 15 kč,lišty pro sklo 2x2 kusy 116 kč, sklo cca 220 kč-dle velikosti a tloušťky/já 4mm/. Ceny jsou samozřejmě již výsledné-tz.vynásobené počtem kusů. Toto vše kupované druhý týden tohoto roku v již zmiňovaném obchodě. Výsledná cena pokud se nepletu nepřekročí 3800 korun českých. Co se týká písku,to je individuální.Normálně akvarijní se zrnem 0,8 stojí 39-48 kč za 2,5l. Do terária popsané velikosti to je tak cca 20 pytlů. Nebo písek prodávaný v OBI do pískovišť za 70kč/20 l. A nebo zadarmo někde z lomu.

     Výhoda terária z OSB desek je dle mého názoru v tom,že je daleko lehčí než skleněné o stejných rozměrech, není tak křehké, nezapařuje se při rosení agam nebo písku pro kladení vajec a hlavně této ceně kterou tu uvádím za hotové terárium zdaleka neodpovídá cena prázdného skleněného terária, které je určitě dražší-tedy pokud nemáte šikovného sklenáře v rodině a nebo pokud mu nedržíte pistoli u hlavy.

Filip Plíhal     

    ZPĚT

 

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: