HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

 

 

 

POHLAVÍ POGONA VITTICEPS

     Rozlišení pohlaví je hlavním tématem tohoto článku, protože správné rozlišení pohlaví je důležitou částí v chovu Pogona vitticeps a je velmi důležité k vytvoření chovné skupiny ve správném složení. Zde si popíšeme alespoň základní znaky a rozdíly mezi oběma pohlavími.

     Prvním určujícím znakem, ne příliš přesným, je stavba těla, chování a zbarvení. Samci bývají mohutnější s širší a masivnější hlavou a zesíleným kořenem ocasu.

 

     Samci Pogona vitticeps mezi sebou vedou souboje, a proto je chov více samců pohromadě možný pouze ve velké skupině a ve větším teráriu. Nejvýraznější samci si zabírají nejlepší místa k vyhřívání a pro odpočinek. Podle chovaní však nelze přesně určit pohlaví, protože nedominantní samci se chovají někdy jako samice a některé dominantní samice se snaží prát o nejlepší místa se samci.

     Dalším rozdílem, podle kterého lze rozlišit přesněji pohlaví agamy vousaté, jsou femorální (stehení) póry. U samce pogona vitticeps lze pozorovat femorální póry větší, tmavší a výrazně viditelnější. Toto rozlišení není však také stoprocentní.

 

     Rozdílem, podle kterého zcela určitě poznáte pohlaví, jsou hemipenisy. Hemipenisy jsou párový rozmnožovací orgán samců, který je znatelný již v prvním měsíci života, a najdete je na spodní části kořenu ocasu. Lépe pozorovatelné budou, když se ocas mírně ohne směrem nahoru.

 

     K dobrému rozlišení pohlaví u agam vousatých je důležitá praxe a     z počátku Vám pomůže, když to uvidíte "na vlastní oči", pak už by jste z rozlišením pohlaví neměli mít problémy. Přeji hodně štěstí při určování pohlaví.

     Ještě zde několik odkazů na další informace a fotky k rozlišení pohlaví Pogona vitticeps.

www.dachiu.com/sexing.html 

www.bartagamen-infos.de/geschlecht.php

www.people.freenet.de/patriks-bartagamen/Seite5.htm

 

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: