HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

O POTRAVĚ.. od Filipa

 

 

 

 
 

 

POTRAVA POGONA VITTICEPS

     Agama vousatá (Pogona vitticeps), co se týká krmení, je spíše všežravec. Často se uvádí převaha bylinné složky stravy nad hmyzem, ale podle mých zkušeností a zkušeností ostatních chovatelů tomu tak vždy není. Potravu by měl asi tak ze 70% tvoří hmyz. U mláďat je to více a u dospělých jedinců je to méně, ale záleží na jednotlivých jedincích.

     Většinu mého krmení zastupují cvrčci, především Cvrček domácí (Acheta domestica) a občas Cvrček černý (Gryllus bimaculatus), které sám chovám. Teď když agamy o dost vyrostly, tak krmení hojně doplňuji šváby, holátky a sarančaty.

     

     V sekci VLASTNÍ CHOV najdete stručný návod jak chovat cvrčky a můžete si celých chov prohlédnout i ve FOTOGALERII.

     Jako další krmení podávám na zpestření stravy asi tak jednou za čtrnáct dní v malém množství červy zophobas a moučné červy. Tyto červi by však neměli tvořit většinu potravy, protože obsahují velké množství chitinu a u mláďat mohou způsobovat zácpu a poškodit střeva. Dále jim občas dávám žížaly a přes léto hmyz, který se dá nachytat na loukách jako například kobylky.

        

     Můžete také krmit různými druhy švábů (některé mohou zamořit celý dům), sarančaty nebo u dospělých jedinců holátka myší (max. 1x do měsíce).

     

     Navíc moje agamy dostávají stále čerstvé čínské zelí, ale nejraději mají sladkou okurku, květy a listy pampelišek a květy sedmikrásek, ale i ovoce. Mám zkušenosti s ovocem jako je broskev, jablko i vodní meloun.

     

     I když je agama vousatá převážně pouštní ještěr je nutné mít v teráriu nějaký zdroj vody. Vodu pijí olizováním dekorace nebo z ploché misky, ale pokud agama nepije, má dostatečný příjem vody z ovoce a zeleniny.

     Nesmíme také zapomínat na dostatek vitamínů a minerálů. V obchodech je k dostání mnoho vitamino-minerálních směsí. Zkušenosti mám s přípravky Reptivite, ale je možné podávat i Roboran H. Jednou za 2-3 měsíce podávám malé množstí Combinalu AD s vodou v poměru asi 1:10 (AD:voda), ale zaleží na hmotnosti zvířete. Důležitý je také dostatek vápníku a to hlavně u mláďat a u březích samic. Vápník se prodává buď čistý nebo jej můžeme získat velmi jemným drcením vaječných skořápek nebo strouháním sépiové kosti.

     Musíme si dávat pozor také na obezitu agam. Časté krmení holátky myší může vést ke sterilitě. U dospělých jedinců je krmení myšími holátky poměrně důležité ale ne více než 1 až 2x do měsíce. Je důležité krmit v malých dávkách častěji než ve velkých po dlouhé době.

 

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: