HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLIS CHOVATELÉFÓRUMODKAZYODKAZY

 

 

O TERÁRIU.. od Filipa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TERÁRIUM POGONA VITTICEPS

     Vždy se nejdříve musím rozmyslet jestli budeme zvířata odchovávat nebo se nám líbí jen svým vzhledem a společenským životem. Agama vousatá (Pogona vitticeps) je poměrně větší ještěr a vzhledem ke své velikosti vyžaduje větší terárium.

     Jestliže nebudeme zvířata odchovávat, pak nám bude stačit pro 1-2 agamy vousaté pořídit menší terárium o velikosti 85x50x55 cm(dxšxv). Menší terárium se také hodí k odchovu mláďat agam vousatých, protože ve velkém teráriu by měly problémy s lovem potravy a my je můžeme lépe sledovat. Jestliže máme menší terárium, můžeme agamám zpestřit život občasnými výlety po bytě. Bohužel v tak malých teráriích mají zvířata jen malou snahu o páření, protože k námluvám potřebují mnohem větší prostor. Já sám mám 4 dospělé agamy vousaté a chovám je v teráriu o rozměrech 160x65x60 cm(dxšxv). Začínal jsem je ovšem chovat v teráriu o rozměrech 65x32x35 cm(dxšxv) a takové menší terárium není problém vyrobit. Stručný návod najdete v sekci VLASTNÍ CHOV a více fotografií v sekci fotogalerií MOJE TERÁRIA.

 

     Budete-li chtít agamám dopřát více prostoru je lepší pro pár sestavit terárium o rozměrech 110x55x60 cm(dxšxv). Jestliže se rozhodnete pro chov a odchov agam vousatých je lepší sestavit chovnou skupinu 1,2-3(1 samec a 2-3 samice) nebo skupinu 2,3-4 a pro ně vybudovat terárium o rozměrech 180x60x60 cm(dxšxv). Jako materiál lze použít různé dřevěné desky, sklo a kovové rámy.

     Terárium vybavíme vhodným substrátem jako je jemný písek (agamy rady požírají zrníčka písku, v případě, že by byl písek příliš hrubý může u mláďat způsobit zácpu). Písek rozprostřeme po terárium ve vrstvě asi 5-10 cm. Písek nesmíme zapomenout propláchnout, aby se zbavil nečistot a prachu, který může agamám ublížit. Dále do terária umístíme několik kamenů, kořeny, větve, vyvýšenou polici nebo kousky kůry, aby agamy mohly šplhat a lézt. I když je agama pouštní tvor, neměla by zde chybět mělká miska s vodou. Například moje agamy se velmi rady skoro každý den koupou.

     Osvětlení terária zajistíme zářivkovou trubicí s podílem UV záření (NARVA, REPTIGLO a další). Já osobně používám zářivku NARVA Reptilight 18W 59cm a vše je v pořádku. Zářivka v UV zářením je velmi důležitá pro chov těchto ještěrů a dělí se na UV-B a UV-A. Záření UV-A zajišťuje zbarvení a chování ještěrů a bývá obsaženo i v některých výhřevných žárovkách. Záření UV-Bpomáhá při přeměně provitaminu D3 na vitamín D3, který zajišťuje syntézu vápníku v organismu.

     Dále musíme zajistit v teráriu výhřevný bodový zdroj, který nám umožní vyhřátí až na 45 stupňů C. Můžeme použít výhřevnou bodovou žárovku  40-100W (záleží na velikosti terária) nebo topný kámen. Nejlepší je kombinace obou těchto způsobů. Optimální teplota v teráriu je kolem 30 stupňů C a s nočním poklesem na 20 stupňů C.

 

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: